שמני הזית של כרם-רות

מאד חשוב לנו בכרם רות להפיק שמן זית איכותי. לפיכך החלטנו לטפח כרם זיתים לא גדול, אשר יאפשר לנו מצד אחד ליהיות רווחיים אך מצד שני גם לפקח באופן קפדני על כל תהליך גידול הזיתים וייצור השמן. רצינו להישאר עסק קטן, "להכיר כל עץ" ולשמור על קירבה אינטימית עם כל תהליך הפקת השמן.

לאור זאת בחרנו בשיטת גידול בה שותלים 36 עצים בדונם ולא בשיטה היותר תעשיתית בה שותלים 125 עצי זית בכל דונם.

5456448465465464

טרם הנטיעה, הישקענו רבות בבדיקת הקרקע ובהכשרתה. זני הזיתים אותם נטענו בכרם רות, מותאמים באופן מוקפד לתנאי הקרקע והאקלים המאפיינים את אזור הגידול. הזנים: ברנע, קורטינה ופישולין, נבחרו גם לאור האיפיון הייחודי של כל זן מבחינת הארומה, הטעם והייתרונות הבריאותיים והם מאפשרים לנו ליצור את שמן הבית שהינו עירוב (בלנד) מאוזן והרמוני של השמנים המופקים.

אנו משקים את המטע שלנו במים מליחים טבעיים הנובעים מבאר הממוקמת בשטח. מים אלו אינם מכילים כלור הנמצא במי השתיה ואינם מי שפכים מטוהרים כמקובל בגידולים חקלאיים רבים. המים מאד מתאימים לגידול זיתים וכנראה שהם תורמים לשמן שלנו ניחוח ייחודי.

כל השמנים שלנו נעצרים בבית בד מודרני בתהליך של כבישה קרה. השמן המופק הינו באיכות כתית מעולה ותהליך עצירת השמן נעשה כולו בפיקוח קפדני ובבקרה אישית. השמן המופק נבדק במעבדה מוסמכת על מנת לאשר את איכותו, ומילוי הבקבוקים והמיכלים נעשה באופן מוקפד וללא כל חשש לתערובות שמן זרות. מאחר ואנו שומרים על אופיו האינטימי של הכרם, אנו מסוגלים לקיים פיקוח אישי ולהעניק תשומת לב לכל פרטי התהליך.

אנו מאד מרוצים מהתוצאה, אך לא פחות מכך, אוהבים את התהליך. המעבר משדה מעובד לכרם זיתים מניב הינו מדהים. באמצעות טיפול מוקפד, עצי הזית צומחים תוך 4 שנים מנטע רך בגובה 80 ס"מ לעץ חסון בגובה 4 מטר. שיטות הגידול המודרניות, בפיקוח מיטב מדריכי הזית בישראל, וכמובן היחס האישי שלנו, נותנים את אותותיהם. תנובת העצים טובה ואיכותו של שמן הזית מעולה.

שמן-זית קורטינה Coratina

שמן זית קורטינהזן הזית קורטינה מקורו באיטליה. נחשב באיטליה כשמן יוקרתי. פרי הקורטינה משמש הן לכבישת זיתים והן לעצירת שמן.

שמן זית קורטינה מאופין דרך כלל בארומה בניחוח עשבוני עם רמזים לפלפל ירוק. טעמו דומיננטי ברמת חריפות גבוהה ומרירות מודגשת. בטעמיו רמזים לתפוח ירוק, אספרגוס וצ'ילי ירוק.

שמן הקורטינה הינו בעל אחוז גבוה מאוד של נוגדי חימצון וחומצה אולאית.

שמן הקורטינה של כרם רות מאופין בארומה עשבונית ורמת מרירות וחריפות גבוהה. השמן מתאים לאכילה ולתיבול מאכלים קרים כגון סלטי ירקות, פסטה, חומוס וכו'. השמן מתאים לכל חובבי שמן הזית האוהבים ניחוח וטעם עז. השמן מתאים גם לטיגון ובישול.

פישולין Picholine
שמן זית פישולין זן הזית פישולין מקורו בצרפת, מאיזור לנגדוק (דרום צרפת). הפרי גדול ומתאים הן לכבישת זיתים והן לעצירת שמן.

הפישולין מאופין בארומה פירותית עם רמזים לעשבי תיבול וזית ירוק. טעמו של הפישולין פירותי ומאופין ברמת חריפות בינונית עד גבוהה. בטעמו של שמן הפישולין ניתן למצוא רמזים לדבש ולעשבי תיבול כגון זעתר וטימין וכן זית ירוק.

נחשב לשמן בעל ערכי בריאות גבוהים לאור כמות גדולה של נוגדי חמצון (פוליפנולים) שהוא מכיל.

שמן הפישולין של כרם רות מאופין בארומה פירותית ורמת חריפות ומרירות בינונית. השמן מתאים לאכילה ולתיבול מאכלים קרים. השמן מתאים גם לטיגון ובישול.

ברנע Barnea
שמן זית ברנע הברנע הינו זן ישראלי אשר פותח ע"י פרופסור שמעון לביא. מקורו של הזן באיזור קדש ברנע אשר בנגב ומכאן שמו. הפרי משמש בעיקר לעצירת שמן.

השמן עדין בטעמו, מאופין בארומה פירותית וניחוח עשבוני עדין. רמת החריפות והמרירות של הברנע הינה מתונה.

טעמיו וניחוחו של הברנע אינם משתלטים על טעמי המזון. שמן זה מתאים מאד לעירבוב (בלנד) עם שמנים ארומטיים מודגשים.

שמן הברנע של כרם רות מאופין בניחוח וטעם עדינים. מתאים לכל אוהבי שמן הזית אשר רוצים שטעמו של שמן הזית יישתלב בעדינות ולא יאפיל על טעם המזון הבסיסי. השמן משמש רבים לבישול אך הוא מצוין גם לאכילה וטיגון לאוהבי הטעם העדין.

שמן הבית House Blend
שמן זית בלנד הבית שמן הבית של כרם רות הינו שילוב (בלנד) של זני ברנע קורטינה ופישולין במינון המביא לידי ביטוי את סה"כ הייתרונות של כל זן.

שילוב הזנים יוצר שמן מאוזן והרמוני. השמן מאופין בארומה פירותית נעימה ובטעמו מרירות וחריפות ברמה בינונית.

שילוב הזנים בשמן הבית, יוצר תוצאה מענינת ומפתיעה: ערכי הבריאות הגבוהים המאפיינים כל זן- נשמרים בשמן הבית, אך לצד זאת תוך מתקיימת רמה מאוזנת של מרכיבי ארומה וטעם .
השמן מתאים לאכילה, בישול וטיגון.